Menu
 
Notifications

Diagnostics

Südame rütmihäirete korral tuleb kindlasti pöörduda arsti poole! 

Esmase uuringu käigus tehakse patsiendile elektrokardiogramm, mis võimaldab välja selgitada arütmia tüübi, mõnikord ka põhihaiguse. 

Diagnoosi täpsustamiseksselgitamiseks kasutatakse järgmisi meetodeid: 

  • Holter-monitooring  on südame elektrilise aktiivsuse katkematu jälgimine kogu päeva vältel. Seda tüüpi uuringute jaoks kasutatakse kaasaskantavat seadet, mis võtab inimese EKG 24 tunni jooksul ja edastab andmed arvutisse. Antud meetod võimaldab jälgida kõrvalekaldeid normist, mis ilmnevad ebaregulaarselt või on paroksüsmaalse iseloomuga. 
  • Ultraheliuuring võimaldab hinnata südame anatoomiat ja funktsioneerimist, aidates nii tuvastada probleemide põhjuseid. 
  • Koronaarangiograafia on südame veresoonte uuring röntgenkontrastainete abil. See meetod võimaldab hinnata südame arterite avatust, nende struktuuri iseärasusi ja seisundit pärast šunteerimist.  

Arütmia põhjuste kindlakstegemiseks võib arst määrata täiendavad laboratoorseid vere- ja uriinianalüüse, samuti röntgenkontrastsuse ja radionukliidide diagnostika. 

   

Rütmihäirete profülaktika 

Siin koondatakse tähelepanu eelkõige rütmihäireid põhjustavate haiguste ravile. Need võivad olla mitraalstenoos, aterosklerootiline kardioskleroos, südamepuudulikkus, türotoksikoos, südame isheemiatõbi ja arteriaalne hüpertensioon. Piirata on vaja ka haiguse kulgu süvendavate tegurite (suitsetamine, alkoholi tarvitamine, vaimne ja füüsiline pinge) mõju. 

Samuti on ravi oluliseks osaks tervislik eluviis.  

  • Tervislik toitumine. Rütmihäirete korral peaks toit olema madala rasvasisaldusega ja taimne.  Portsjonid peaksid olema väikesed, sest liigtäis kõht ärritab vagusnärvi retseptoreid, mis pärsib siinussõlme funktsioone. Tuleks vältida ka öist söömist. Häireid võivad esile kutsuda ka kohv, kange tee ja alkohoolsed joogid. 
  • Et arütmia tekkimist võib soodustada ka elektromagnetilise ainevahetuse rikkumine, tuleks toidusedelisse lisada kaaliumi- ja magneesiumirikkad toidud (mesi, kuivatatud aprikoosid, kõrvits, suvikõrvits, kreeka pähklid).  
  • Füüsiline aktiivsus. Rütmihäirete vältimiseks on oluline regulaarne mõõdukas füüsiline aktiivsus, kestusega vähemalt 5 tundi nädalas (hommikused harjutused, kõndimine värskes õhus, ujumine), arsti loal ka suusatamine ja sörkimine. 
  • Loobumine halbadest harjumustest (suitsetamine, alkoholi tarvitamine). 
  • Stressi vältimine. Arütmiahoogude ennetamise oluline aspekt on rahulik emotsionaalne seisund. Selleks sobib autotreening, stressiolukordades tuleks võtta kergeid rahusteid (palderjan). Oluline on ka päevane puhkus ja piisav uni. 
  • Kehakaalu ja kolesterooli- ning glükoosiparameetrite normishoidmine. Diabeedi ja ateroskleroosiga patsiendid peaksid jälgima oma veresuhkru ja kolesterooli taset. Kuna ülekaalulisus tekitab südamele lisakoormust, peaks toit olema madala kalorsusega. 

Tähelepanu! Taimsed preparaadid võivad täiendada, mitte asendada arsti määratud ravimeid. 

Soovitame Soovitame