Menu
 
Menu
Notifications

Ühe noore kogemus: vestlusele pingevabalt

Noore inimese jaoks on kooli lõpetamine üpris stressirohke ja pingeline aeg. Sageli kaasneb ühe kooli lõpetamisega kohe ka uude kooli kandideerimine, olgu selleks siis gümnaasium, kutsekool või kõrgkool.

Lõpueksamite kõrval tuleb kevadel valmistuda ka sisseastumiskatseteks ja vestluseks uue kooli vastuvõtukomisjoniga.

Noore inimese sisseastumisvestlust võib võrrelda töövestlusega, kuna sellest sõltub suuremal või vähemal määral, kus ja mida kandidaat järgmised kolm aastat õpib. Töötukassa pakub noortele võimalust sisseastumisvestluseks valmistuda, et vestluse ajaks närve rahustada ja võimalikud murekohad üle käia.

Vestluse läbimängimine on üks parimaid viise enda ettevalmistamiseks

Just sisseastumisvestluse eelse närvi maandamiseks otsustas töötukassa karjäärispetsialisti Kadri Pelisaare poole pöörduda peagi põhikooli lõpetav Anette, kes soovib õpinguid jätkata mainekas Tallinna gümnaasiumis.

Vestluse teiseks pooleks on reaalses olukorras kooli juhtkond, töötukassas aga täidab seda rolli karjäärispetsialist, kes on sisseastumisvestluste ja katsetega tuttav.

Eelnevalt oli Kadri edastanud talle ka töölehe, kus Anette sai kaardistada oma oskused ja teadmised, samuti ka oma tugevad küljed, mis aitavad tal vestlusel olulisi märksõnu silmas pidada.

„Tere, Anette. Alustuseks palun tutvusta ennast lühidalt. Mida sa pead enda jaoks oluliseks välja tuua?” küsis „komisjon” kandidaadilt.

„Tere, minu nimi on Anette ja käin hetkel Tallinna Lille gümnaasiumis. Vabal ajal käin tantsimas ja sellega kaasnevad muidugi ka võistlused.”

Vestluseks ettevalmistamine ei pruugi mõistagi garanteerida kooli sissesaamist, kuid aitab kindlasti tõsta enesekindlust ja vähendada vestluseeelset närvilisust. Samuti annab proovivestlusel osalemine hea pildi sellest, milline kogu vestlus üldse välja hakkab nägema.

Pärast sissejuhatavate küsimuste esitamist liigutakse edasi kindlate teemade juurde, millest reeglina sisseastumisvestlusel juttu tuleb. Vestluse läbimängimisel ei viibi ruumis kedagi peale Kadri ja Anette, õhustik on vestluse ajal ametlik.

„Miks sa oled valinud välja just meie kooli ning inglise keele ja rahvusvaheliste suhete suuna?” tuleb komisjoni liikmelt Anettele küsimus. Selliseid küsimusi kuulevad igal aastal sisseastumisvestlustel sajad noored üle kogu Eesti, kuid vähesed neist on vastamiseks nii hästi ette valmistatud kui Anette.

Professionaalne tagasiside on õpilastele suure väärtusega

Muidugi tuleb arvestada, et sisseastumiskatsed ja -vestlused erinevad kooliti, kuid eesmärk on neil üldjoontes sama – saada aru, kellega on tegu. Kokku kestis Anette ja spetsialisti kohtumine kolmveerand tundi, millest proovivestlus moodustas vaid 20 minutit.

Ülejäänud aeg kulub vestluse analüüsile, mille käigus arutatakse läbi kõikvõimalikud murekohad, karjäärispetsialist annab tagasiside ning õpilane saab ise mõelda ja läbi arutada, mis talle raskusi valmistas ja mis hästi läks.

Üldiselt lahkuvad noored proovivestluselt tunduvalt enesekindlamana kui sinna minnes, sest nagu öeldakse – raske õppustel, kerge lahingus.

Simulatsiooni saad läbi proovida ka messil. Selleks broneeri endale aeg karjäärispetsialisti juurde siinsamas messil!

Küsi siit