10 põhjust, miks Sinu CV kõrvale jäetakse

Saadad välja kümneid CV-sid aga pole saanud ühtegi kutset töövestlusele? Siis tasub oma elulookirjeldus kriitilise pilguga üle vaadata!
Eesti Töötukassa karjäärispetsialistid* ja tööandjate konsultandid** toovad välja 10 enamlevinud viga, miks Sinu CV valikust kõrvale tõstetakse.

1. Kirjavead!

See on esimene asi, mida iga personaliinimene Sulle ütleb ja millega algavad kõik samalaadsed artiklid. Miks siis ikka veel jõuavad juhtide lauale vigased CV ja motivatsioonikirjad? Sinu aju trikitab- enda kirjutatud tekstist on vigu väga raske leida sest Sa TEAD, kuidas on õige. Mõned nipid: lase oma CV teisel inimesel üle lugeda. Tõsta tekst trükitähtedesse, prindi välja ja loe paberil. Loe teksti tagantpoolt ettepoole – see sunnib Sind süvenema ja leiad vead ning sõnakonarused kergemini.

2. Sinuga ei saa kontakti!

Vahel võibki põhjus olla niisama lihtne – väike viga telefoninumbris või meiliaadressis ja info ei jõua Sinuni. Kontrolli oma andmeid enne saatmist. Tööotsinguperioodil ära jäta vastamata tundmatutelt numbritelt tulevatele kõnedele ja kui Sa ei saa mingil põhjusel vastu võtta, helista tagasi. Jälgi ka oma meilipostkastis Junk-lahtrisse jõudnud kirju.
NB! Vormista endale korrektne meiliaadress- kiisumiisu@hotmail.com või Terminaator666@gmail.com ei jäta Sinust tõsiseltvõetavat muljet.

3. See pole see, mida küsiti!

Loe tähelepanelikult läbi, mida tööandja kandideerijalt ootab. Kas CV-d ja kaaskirja oodatakse eesti või inglise keeles? Kas on vajalik ära märkida palgasoov? Kas tuleb kaasa panna ka kodutöö või vastata mõnele küsimusele? Vahel on tööpakkumistes palve lisada CV saatmisel ka märksõna, “Turundusspetsialist”, “Vanemmüüja” vms. Ära eira seda, tihti on käimas mitu konkurssi samaaegselt ja Sinu CV ei jõua õigesse kohta.

4. Ära lihtsalt ütle – kirjelda!

Ametikoht „peaspetsialist“, „tegevjuht“, „tööline“ ei ütle mitte midagi Sinu sobivuse kohta antud ametikohale. Kirjelda lühidalt, mis olid Sinu peamised tööülesanded ja vastutus ning pööra erilist rõhku tegevustele, mis Sind soovitud ametikohas ees ootavad. Suurepärane, kui saad CV-le lisada ka oma portfolio tehtud töödest. Eriti oluline on see turundus- ja meediavaldkonnas, aga proovi seda nippi ka ehitaja, siseviimistleja, lasteaia õpetaja või kondiitrina.

5. Näita ennast!

Sul on töö/haridusalaseid saavutusi, mille üle oled uhke? Pane kirja, kui need seostuvad Sinu soovitud ametikohaga. Kui kannad tiitlit „Parim Kolleeg“ või „Aasta Müügimees“, märgi see ära. Kui Sinu diplomitöö seondub valdkonnaga või oled osalenud mõnes tulevasele tööandjale huvi pakkuda võivas projektis või teinud vabatahtlikku tööd – pane kirja. Hobidega ole pigem ettevaatlik, kuid lisa siiski mõni Sind positiivsest küljest näitav tegevus.

6. Sinu CV-s on augud!

Vaata üle oma töökogemuste loetelu. Kui Sinu elulookirjelduses on pikad pausid, mil Sa ei tööta ega õpi, võib see värbajates tekitada küsimusi, nt “Mis ta siiamaani või vahepeal on teinud?”. CV eemale tõstmist aitab ennetada selgitav motivatsioonikiri. Kui tegelesid sel ajal hoopis vabatahtliku tööga välismaal või osalesid pikaajalisel koolitusel, mis Sulle valdkonnas kasuks tuleb, lisa see CV-sse.

7. Sinu positsioon tekitab küsimusi!

Võid kergesti kõrvale jääda ka siis, kui oled tööpakkumise jaoks üle kvalifitseeritud. Kui oled varasemalt töötanud juhtivatel positsioonidel ja nüüd kandideerid vähem vastutust nõudvale ametikohale, siis on motivatsiooni- või kaaskiri väga oluline. Vasta oma kirjas juba ennetavalt värbaja peas tekkivale esimesele küsimusele: “Miks ta kandideerib sellele ametikohale?” Näiteks finantsjuht/pearaamatupidaja kandideerib raamatupidaja kohale; personalijuht kandideerib koolitusspetsialisti ametikohale vms.

8. Vähem ei ole alati rohkem!

Sinu CV jääb kõrvale, kui seal ei ole piisavalt infot. Jälgi, et tulevasel tööandjal tekiks Sinust tervikpilt – mis haridus Sul on, milline töökogemus, millised oskused ja omadused.

9. Ja rohkem ei ole alati parem!

Kui CV on liiga pikk, läheb oluline infomüras kaduma ja sadade teiste hulgas ei jõua värbaja sellesse süveneda. Tasub üle vaadata, kas CV-sse kirja pandu on ikka konkreetse konkursi vaates oluline. Sageli kiputakse liialdama täiendkoolituste nimekirjaga, mis võib ulatuda aastakümnete taha. 5 viimasest aastast piisab küll.

10. Näita ennast vol2!

Kena ja korrektne foto on alati plussiks. Ei pea olema range dokumendifoto kuid peopilte ja liigselt töödeldud IG fotosid ei tohiks lisada.

Mõned nõuanded ka juhuks, kui kandideerid läbi Töötukassa tööotsingu portaali või mõne muu veebilahenduse.

11. Tee esimene samm!

Kui kandideerid veebiportaalis ja CV vormi alguses on eesmärgi või töösoovi lahter, täida see ära. Nii on tööandjal lihtsam Sinu oskustest ja ootustest ülevaadet saada, et Sulle juba sobivaim pakkumine teele panna.

12. Ja näe veel natuke vaeva!

Töötukassa süsteem saadab Sulle seda sobivamaid pakkumisi, mida paremini oled oma oskused kirjeldanud. Load, sertifikaadid, tunnistused, keeleoskused, arvutiprogrammid, haridus, töökogemus - kõik need on olulised andmed. Aga kui tööandja Su CV juba avab, soovib ta näha ka isikuomadusi, et mõttes Sind tulevasse meeskonda paigutada. Too välja oma positiivsed küljed.

13. Lase tööandjal ennast leida!

Kui täidad oma CV e-töötukassas, oled nähtav sadadele tööandjatele. Kasuta seda võimalust ja tee oma CV sisukaks! Ettevõtte personalitöötaja võib Sinu CV avada potentsiaalsete kandidaatide hulgast, kes on tema tööpakkumisega seotud ja kutsuda Sind töövestlusele. Hoia oma CV alati asjakohane ja korrektne.

*Karjääriinfo spetsialistid toetavad Sind karjääri kujundamiseks vajaliku info leidmisel, on selleks siis õppimisvõimalused, tööturuolukord või erinevad ametid Eestis ja mujal. Pöördu meie poole, kui soovid abi CV ja motivatsioonikirja koostamisel, harjutada koos spetsialistiga tööle kandideerimise või kooli sisseastumise vestlust või kasutada e-töötukassa võimalusi tööpakkumiste leidmiseks ja töökohale kandideerimiseks.

**Tööandjate konsultandid peavad läbirääkimisi ettevõtetega, toovad sisse tööpakkumisi, teostavad tööandjatele personaliotsinguid, mille käigus ka Sina võid osutuda heaks kandidaadiks. Täienda oma CVd e-töötukassas ja me saame Sind paremini tööle või praktikale aidata.

Tutvu ka tööjõuvajaduse baromeetriga, mis annab Sulle suuna, millist ametit tasub õppida ning milliseid spetsialiste on Eestis hetkel puudu või pigem üle.

Küsi siit